اطلاعات نژادهای زنبور عسل

صفحه نخست انجمن ها انجمن زنبورعسل اطلاعات نژادهای زنبور عسل

برچسب ها: 

در حال نمایش 6 نوشته (از کل 6)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #13499
  salehi954
  مشارکت کننده

  با سلام و درود به همراهان عزیز. در این تایپک قصد دارم نژادهای مختلف زنبور عسل رو بررسی کنم . لطفا هر سوالی درباره نژادهاش دارید در همین تایپک تا جایی که اطلاعاتم جوابگو باشه ، پاسخگو هستم .

  #13500
  salehi954
  مشارکت کننده

  زنبور عسل معمولی یا اروپایی یا Apis mellifera

  زنبور عسل معمولی یا اروپایی مهمترین گونه شناسایی شده زنبور عسل است که عمده مباحث پرورش زنبور عسل مربوط به همین گونه می شود.

  گونه های زنبور عسل معمولی یا اروپایی و زنبور عسل شرقی یا هندی در محل های سربسته و تاریک یا داخل کندو روی شان هایی که می سازند زندگی می کنند و از توانمندی ارتباطی بیشتری برخوردارند, به طوری که قادرند تمام ارتباطات خود را در تاریکی انجام دهند. این دو گونه از نظر اقتصادی نیز برای انسان اهمیت زیادی دارند.

  اما سه گونه بعدی در طبیعت به صورت آزاد زندگی می کنند, به طوری که هیچگاه داخل کندو یا محیط های سربسته و تاریک قادر به زندگی نیستند. این زنبورها برخلاف دو گونه قبلی تنها یک شان می سازند که در قسمت بالا عسل ذخیره می شود و در قسمت پایین به پرورش نوزادان می پردازند. از نظر بدنی هم از زنبورهای عسل معمولی کوچک ترند.

  موطن اصلی زنبورهای سرانا یا هندی هندوستان, چین و ژاپن می باشد. زنبورهای درشت در هندوستان, چین و سبلان زندگی می کنند. زنبورهای عسل کوچک به حالت وحشی در هندوستان و جنوب ایران دیده شده است. زنبور عسل اروپایی براساس شرایط گوناگون محیط پدید آمده است که هر یک از این نژادها, طی سالیان متمادی با شرایط محیطی منطقه خویش سازش یافته و به تدریج تغییرات جزیی در خصوصیات شکل شناسی و زیست شناسی آنها به وجود آمده است.
  نژادهای زنبور عسل معمولی یا اروپایی یا Apis mellifera

  تاکنون پنج نژاد معروف از گونه زنبور عسل معمولی یا اروپایی که شهرت جهانی دارند شناسایی و معرفی شده اند :

  ۱ . زنبور عسل سیاه یا Apis mellifera mellifera

  این نژاد در تمام قاره اروپا, کوههای آلپ و روسیه مرکزی وجود دارد دارای بدنی درشت و سیاه رنگ هستند و طول زبان آنها کوتاه یعنی ۵.۷ تا ۶.۴ میلی متر است. در بهار رشد آنها کند ولی در اواخر تابستان به حداکثر رشد می رسند. به بیماری حساسند و شرایط سخت زمستانی را به خوبی تحمل می کنند.

  ۲ . زنبور عسل ایتالیایی یا زنبور طلایی یا Apis mellifera ligustica

  موطن اصلی این نژاد شبه جزیره ایتالیا است. از نظر جثه کوچکتر از زنبور عسل سیاه و رنگ آن زرد مایل به قهوه ای است. طول زبان بین ۶.۳ تا ۶.۶ میلی متر است. نژادی است آرام و تمایل کم به بچه دادن دارد. تولید عسل آن کم است. در بهار سریع رشد می کند و زمستان های سرد را تحمل نمی نماید.

  ۳ . زنبور عسل قفقازی یا caucasica Apis mellifera

  این نژاد مخصوص کوه های قفقاز در کشور گرجستان است. رنگ آنها خاکستری و زبان آن بلندتر از سایر نژادها است یعنی ۷.۲ و آرام بوده و کم نیش می زند. تا اواسط تابستان رشد آنها به حداکثر می رسد, تمایل کم به بچه دادن دارند, تولید بره موم آنها زیاد و به علت حساس بودن به بیماری نوزما, از زمستان گذرانی خوبی برخوردار نیستند.

  ۴ . زنبور عسل کارنیولان یا Apis mellifera carnica

  زنبورهای این نژاد در قسمت جنوبی کوه های آلپ و شمال بالکان و دره دانوب؛ یعنی کشورهای اتریش, مجارستان, رومانی و آلمان پراکنده اند. از نظر ظاهری شبیه زنبورهای ایتالیایی هستند. رنگ بدن خاکستری و قهوه ای و طول زبان آنها ۶.۴ تا ۶.۸ میلی متر است. آرام ترین زنبورها بوده و نیاز غذایی آنها کم است. با هر نوع آب و هوایی سازگاری دارند. تولید عسل آنها زیاد و نسبتا به بیماری مقاوم هستند.
  ۵ . زنبور عسل ایرانی یا Apis mellifera meda

  موطن اصلی این نژاد ایرانی است. از نظر ظاهری, سه حلقه اول شکم این زنبورها سیاه و بقیه زرد مایل به خاکستری است رشد آنها خوب و تا خرداد ماه به بیشترین شمار خود می رسند. در مناطق سردسیر, سرمای زمستان را به خوبی تحمل می کنند. تولید و مصرف بره موم آنها زیاد است و از ویژگی های نامطلوب آن می توان به تمایل زیاد آن به غارت گری و بچه دادن اشاره کرد.

  • این پاسخ 4 years، 1 month پیش توسط salehi954 اصلاح شده است.
  #13502
  salehi954
  مشارکت کننده

  زنبور عسل درشت با نام علمي Apis Dorsata
  زنبور عسل درشت

  زنبور عسل درشت با نام علمي Apis Dorsata از خانواده آپيده يکي از نژادهاي زنبور عسل است. دکتر شهاب قاضي، عضو هيات علمي دانشکده کشاورزي دانشگاه رازي کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار كرد: زنبور عسل درشت با نام علمي Apis Dorsata بزرگترين نژاد زنبور عسل است که قد کارگرها در اين نژاد حدود 19، ملکه 23 و نرها 17 ميلي متر است. وي گفت: اين نوع زنبورها به حالت وحشي زندگي کرده و فقط يک شان درست مي کنند که طول آن تا 170 و عرضش تا 120 سانتيمتر مي رسد. قاضي تاکيد کرد: قد بزرگ و ظرفيت محل عسل بيشتر از اين نژاد سبب شده که پرورش دهنگان زنبور عسل در صدد خانگي کردن آن برايند اما به دليل اينکه اين زنبورها فقط در هواي آزاد قادر به زندگي بوده و تمايل زيادي به مهاجرت از خود نشان مي دهند و سالانه چندين بار از نقطه‌اي به نقطه ديگر کوچ مي کنند، اين امر غير ممکن است. اين عضو هيات علمي دانشگاه رازي کرمانشاه، گفت: رفتار تهاجمي زنبور عسل درشت به صورت توده‌اي و منسجم است، به طوريکه با توليد فرمول در اثر نيش زدن فرد مهاجم مشخص مي‌شود و زنبورها به صورت دسته جمعي به آن حمله مي‌کنند. قاضي ادامه داد: همچنين از اين زنبور عسل به عنوان زنبور عسل غول پيکر و يکي از خطرناک ترين حيوانات آسيايي نام برده شده است. وي گفت: طول بال جلو در زنبورهاي کارگر اين نژاد بين 12/5 تا 14/5 ميلي متر متغير است. گفتني است؛ خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه، در گزارشهاي بعدي به معرفي نژادهاي ديگر زنبور عسل مي پردازد.

  • این پاسخ 4 years، 1 month پیش توسط salehi954 اصلاح شده است.
  #13504
  salehi954
  مشارکت کننده

  زنبور عسل کوچک یا Apis Florea

  زنبور عسل کوچک

  زنبور عسل کوچک (نام علمی: Apis florea)، یکی از حشره‌های گرده افشان جنوب آسیااست و پراکنش آن از اندونزی تا کامبوج و مالزی و … تا جنوب ایران است. انتشار آن در ایران در نواری به طول ۲۰۰۰ کیلومتر از قصر شیرین در جنوب کردستان در غرب تا جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان در شرق، (به ویژه استان خوزستان ، بوشهر ،مخصوصا جنوب فارس و هرمزگان ) ادامه دارد.آپیس فلورا در طول سال بین جلگه و کوهستان مهاجرت می کند و قبل از مهاجرت ذخیره عسل خود را به پایان می برد هر کلنی‌ یک “شان” بیشتر ایجاد نمی کند و در هر فصل پس از مهاجرت در هر ” شان” در کنار نوزادان و در حاشیه “شان” نیم تا یک کیلوگرم عسل ذخیره می‌کنند. مانند زنبور عسل معمولی، این گونه دارای گرایش به نور مثبت است اما لانه خود را در فضای باز و اغلب بر شاخه درختان بنا می‌کند.

  این گونه زنبورعسل علاقه زیادی به ساختن شان در میان درختان انبوه گرمسیری (لیمو، کنار، نخل و …) و ما بین بوته‌ها و پایین بام منازل، ورودی سرداب، درون غار و ترک‌های باز کوه‌ها و جدار داخلی چاه آب (در عمق ۴ تا ۶ متری) دارد. قسمت فوقانی شان یعنی مکانی که به سقف یا شاخه وصل گردیده است، ضخیم‌تر بوده و محل ذخیره عسل و گرده گل می‌باشد. مواد تشکیل دهنده این نوع عسل با دیگر نژادها تفاوتی ندارد و خاصیت کریستالیزه شدن ندارد.

  #13505
  salehi954
  مشارکت کننده

  زنبور عسل شرقی یا هندی یا Apis cerana F. or Apis indica

  زنبور عسل هندی

  این گونه زنبور عسل بسیار به زنبور اروپایی شباهت دارد. حتی بعضی از محققین گونه زنبور عسل هندی را یک زیر گونه زنبور عسل اروپایی می دانند. ولی محققین دیگر این دو گونه را کاملاً از یکدیکر متمایز می دانند. زنبور عسل هندی از نظر جثه کمی کوچک تر از زنبور عسل اروپایی است ولی بیشتر با شرایط آب و هوایی گرم و خشک سازش یافته است.

  #13557
  alireza.amani54
  مشارکت کننده

  درود وقت بخیر. اگه میشه لطفا بفرمایید کدوم نژاد هستش که الان همه استفاده میکنن و عسلش از همه زنبورهای دیگه مرغوبتره ؟

در حال نمایش 6 نوشته (از کل 6)
 • شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.